Bordeaux-i dog, a masszív francia

Fajtaleírás, érdekességek, saját tapasztalatok és képek ezekről a makacs, önfejű, játékos kutyákról! Zafira és Pascal, a bordeaux-i dog párunk.


PÁR DOLOG AMIT ÉRDEMES TUDNI!

Mielőtt kutyát vennél, érdemes az alábbiakat átgondolni és figyelembe venni:

A kutyatartás felelőséggel jár, és akár 10-14 (vagy több) évre is szólhat.Ha nem vagy biztos benne, vagy nem tudod a szükséges dolgokat biztosítani részére, vagy nincs türelmed, inkább ne vegyél kutyát! Sajnos nagyon sok ember vesz meggondolatlanul, hirtelen ötlettől vezérelve kiskutyát, mert "jajj, de aranyos!", akik aztán rövid időn belül az utcán végzik. Nem rég olvastam, hogy egy 8 hetes spániel kölyköt megvettek egy piacon, és miután 1 hónap (!!!) múlva sem volt szobatiszta, leadták a gyepmesteri telepen. Azt hiszem, ezt mindent elmond a felelőtlen állattartókról. De ha te felelősségteljes gazdija tudsz lenni egy kutyának, íme pár fontos dolog:

Fontos, hogy legyen elég szabadidőd, rendszeresen tudjál vele foglalkozni, nevelni, játszani, sétáltatni. Biztosítani tudd neki a szükséges táplálékot, oltásokat, szőrápolást, és a váratlanul felmerülhető kiadásokra is gondolni kell.

Megfelelő pihenőhelyet (egy huzatmentes, nyugodt zug a lakásban, vagy egy megfelelő kutyaház) és nagy mozgásteret kell biztosítani.

Fontos szempont a kutya kiválasztásánál, hogy lakásban vagy kertben szeretnéd tartani, és el kell dönteni, hogy kölyökkutyát, növendék kutyát vagy esetleg idős kutyát szeretnél, továbbá, hogy mekkora lesz a kutya, ha elérte a végleges méretét.

Arról is döntened kell, hogy kan vagy szuka kutyát válassz. Mind a két nemnek megvannak az előnyei és a hátrányai. A szuka kutyák általában kisebb termetűek, könnyebben kezelhetőek, nevelhetőek, alkalmazkodóbbak, toleránsabbak, érzékenyebbek és évente kétszer tüzelnek. Míg a kan kutyák nagyobb termetűek, temperamentumosabbak, önfejűbbek, akaratosak, és egy tüzelő szuka miatt bármikor képesek elszökni. Persze minden esetben ezek a nevelésen is múlnak.

Mielőtt megvennél egy kölyökkutyát érdemes több tenyésztőt is felkeresni. Nem szükséges az első helyen már egyből döntened és megvenned az első kölyköt, hiszen minden kölyök aranyos. A tenyésztőknél nem csak a kölyköt nézheted meg élőben, hanem az addigi életkörülményeiről is tájékozódhatsz. Pozitív jel, ha a tenyésztő megmutatja a kutyáit, hol és hogyan tartja őket, minden kérdésünkre rögtön választ ad, érdeklődik az életkörülményeinkről, hogy milyen helyre kerül a kiskutya. A jó tenyésztő kérés nélkül is megmutatja a kölyök szüleinek törzskönyvét. Szintén fontos, hogy a kutyák hogy viszonyulnak a tenyésztőhöz. Ha örömmel, farokcsóválva, ugrálva köszöntik, akkor biztos, hogy jó tenyésztőt választottál. Legyen gyanús, ha a kutyák elbújnak, félnek, esetleg nagyon ápolatlanok. Figyelj a kutya mozgásának fejlettségére, a szőre színére, szerkezetére, a szabályos fogazatra, az esetleges rendellenességekre.

Ezekről célszerű vásárlás előtt bővebben olvasni, és sokat segíthetnek a fajtaleírások is. Kiállításokra is ellátogathatsz további információk megszerzése céljából.

Ha szeretnél kutyát, de nem tudod megvenni, örökbe is fogadhatsz egyet. Rengeteg kutya (kölyöktől az idősig, keverék és fajtatiszta is) kerül a menhelyekre, akik nagyon várják, hogy egy új, megbízható gazdihoz kerüljenek. Sajnos nagyon sok kutya kerül az utcára, mert megunták és kirakják, elszökött otthonról, vagy egy nem kívánt alomba tartozott. A legtöbb fajtánál már működik a fajtamentés, így őket is megkeresheted.

"A kiskutya természet adta gyógyír a szeretethiányra, vagy ha bármi más bajunk van az életben."

A kölyökkutyát ne vidd haza 8 hetes kora előtt! Bár 4-5 hetesen kezdenek el önállósodni és szilárd táplálékot fogyasztani, még feltétlenül szükségük van az anyjukra. A kölyökkutya szocializációja ekkor kezdődik el, először az anyját figyelve tanul. A kölyöknek elhozatalakor már mindenképpen rendelkeznie kell 1 vagy 2 oltással, és féregtelenítéssel is. Átvételkor meg kell kapod a kutya oltási lapját is.

Mielőtt hazaviszed a kutyát, tedd "kutyabiztossá" a lakást vagy kertet. El kell tenni minden olyan tárgyat, ami veszélyes lehet a kutyára, vagy csak féltesz. Ne legyenek elektromos vezetékek elől, felborítható vázák, növények, drága cipők, szőnyegek, stb. Ha kertben fogod tartani, ellenőrizni kell a kerítést és a kapu környékét, nehogy kibújjon valahol és megszökjön. Figyelni kell a kertben lévő növényekre is, hiszen sok közülük mérgező. Célszerű leválasztani, elkeríteni azt a részt (pl. virágoskert), amit szeretnénk megóvni a kutyustól. Szüksége lesz egy megfelelő kutyaházra is, amiről szintén előre gondoskodni kell. A vegyszereket, festékeket és minden hasonlót, biztos helyre el kell zárni.

Mielőtt hazaviszed a kutyát, válaszd ki az állatorvost, ahova járni fogsz vele.

Mielőtt hazaviszed a kutyát, szerezzd be a tartásához szükséges tárgyakat.

Szükséges egy fekhely: rengeteg félét lehet kapni az állatfelszerelési üzletekben, a műanyagtól a plüssig. Fontos, hogy kényelmes legyen a kutyának, kinyújtózva, fura pózokban is elférjen. Nem a külsejét és a mintákat fogja nézni, hanem, hogy jól érzi-e magát benne. A kölyökkutyák mindent megrágnak, így az elején célszerűbb valami olcsóbb megoldást választani. Akár egy pléd is megteszi.

Szerezz be pár játékot: vedd figyelembe a kutya méretét a játékok kiválasztásakor. Figyelemfelkeltő számukra a sipoló hangot adó játék, illetve érdekesebb, ami gurul.

Amennyiben közép- vagy hosszúszőrű a kiválasztot kutyus szükség lesz egy fésűre a szőr ápolásához. Figyelj arra, hogy a fésű fogai ne legyenek hegyesek.

Itató és etető tál: ebből is rengeteg félét és méretűt lehet kapni, műanyagot, rozsdamentes acélból készültet, és egyre elterjedtebb a csúszásmentes aljú. Válassz a kutyádnak megfelelően.

Kutyatáp: a tenyésztők általában a kutya elhozatalakor adnak ugynevezett "induló tápot". Célszerű avval a fajtával etetni utána is a kutyát. A táp pontos fajtájáról előre is érdeklődhetsz a tenyésztőnél, így korábban is meg tudod venni. Ha más fajta tápra akarsz áttérni az etetésnél, fontos, hogy az új tápot az addigi táphoz keverve add neki, fokozatosan, mindig kicsit többet az újból - különben megviseli a kutyus gyomrát, és hasmenést okoz.

Szükség lesz még póráz és nyakörv vagy hám beszerzésére is, amiből szintén nagyon sok félét árulnak, teljesen változó árakon.

Kutyavásárlás előtt ajánlom elolvasni mindenkinek az Ebnevelde című könyvet! Ez egy vékony kis könyvecske, tele színes rajzokkal és minden alapvető információval. Gyerekeknek is nagyon jó olvasmány lehet, mivel sokat ír a felelősségről, és arról, hogy mivel jár a kutyatartás.

http://5mp.eu/web.php?a=torpeschnauzerforum&o=HwPWRSpAXq

.....................................................................................................................................................

...........................................................................................................................

HOGY NÉZ KI EGY EGÉSZSÉGES KUTYA?

Ha te is a lelkes kutyatartók közé tartozol, akkor bizonyára szeretnél minden téren tájékozott lenni a kutyusoddal kapcsolatban! Nagy felelősség nyomja a vállad, hiszen azt is neked kell tudnod eldönteni, hogy kedvenced egészséges-e, s ha nem, milyen jelek utalnak az ellenkezőjére?

Elsőként vegyük sorra azokat a jeleket, melyek alapján el tudjuk dönteni, hogy kutyusunk egészséges, még akkor is, ha fáradékony vagy rosszkedvű. Bár ezek általában már nem jelenthetnek jót, mert egy egészséges kutya köztudottan élénk és eleven, bármikor kész egy nagy szaladgálásra és persze bármilyen más tevékenységre is. 
Nekünk, gazdiknak is bele kell szoknunk a kutyatartásba, de idővel meglátod, már az első jelekből fel fog tűnni neked, hogy a kutyáddal valami nincs rendben. Miután megismerted, hogy milyen az életritmusa, milyen szokásai vannak, akkor a legkisebb eltérést is azonnal észre fogod venni.

A kutyánál még az ébredés is szinte percre pontosan történik, az ő biológiai órájuk pontosabb, mint bármilyen szuper drága karóra. Ezért ha nem kel fel a szokott időben, esetleg nem szívesen játszik, lelassul a mozgása, nincs étvágya vagy bágyadt, akkor bizony muszáj állatorvoshoz fordulni. 
Ettől függetlenül nemcsak a kutya viselkedését kell figyelnünk, hanem az egész testét meg kell vizsgálnunk. Vegyük sorra, mik ezek!

A bőr - egy egészséges kutya bőre rugalmas, tiszta, nem bűzös vagy zsíros. A szőrzet fényes, nem hullik, egyenletesen fedi az állat testét. Nincs rajta korpa, seb vagy foltokban szőrhiány. Az egészséges kutya ezért nem is igen vakarózik. 
A szem - a kutya szeme normális állapotában fényes, tiszta, nem váladékos, tökéletes látást biztosít.
A fül - a fület kifordítva a bőr rózsaszínű, nincs benne váladék és nincs kellemetlen szaga. Mindkét fül szimmetrikusan lóg (leszámítva, ha születésétől fogva nem tökéletes állású).
Ha a kutyának nincs valamilyen fülbetegsége, akkor nem rázza feltűnően gyakran a fejét, egyedül az a normális, ha alvás után vagy más okból néha megrázza magát. 
A száj - érdekes módon a kutyáknak sokkal fehérebb a foguk, mint az emberé. Az ínyük rózsaszín, néha fekete foltos. S ha minden rendben van, nincs erős lerakódás a fog tövében és nem kellemetlen a szájuk szaga. 

A mancsok - az egészséges kutya mancsai tiszták és szintén szimmetrikusak. Ellenőrizd rendszeresen, nincs-e a talpon sérülés, a lábujjak között toklász, mert az a bőrbe fúródva nagyon komoly gyulladást okozhat.
A végbéltájék - a kutya végbelének külső része, amit mi is látunk, egészséges kutyánál tiszta, nem gyulladt, nem duzzadt. Nem nyalogatja gyakran a kutya, s nem húzza a fenekét a füvön vagy a szőnyegen, hogy az esetleges viszketést csillapítsa.

A kutya itt felsorolt testrészeit figyelmesen vizsgáljuk meg időnként, s még azt is nézzük meg néha, hogy nem száraz-e az orra, mert az lázra utalhat. Egy egészséges kutya orra hideg és nedves, de vigyázzunk, nem váladékos! 

....................................................................................................................
.........................................................................................................................
Utazás kutyával

Aki kutyát tart, bizonyára szívesen magával viszi a kirándulásokra, nyaralásokra a házi kedvencet, de sajnos ez nem mindig egyszerű. Ha nem adatik meg a közös utazás lehetősége, akkor is gondoskodni kell az állat ellátásáról, például kutyapanzióba adhatjuk vagy egy ismerőst kérhetünk meg a gondozásra. Egyre többet azonban csak a közös utazást tartják megfelelő megoldásnak. Külföldön sorra nyílnak azok a szállodák, ahol kutyát is elszállásolnak, és plusz szolgáltatásokat nyújtanak, például kutya szakképzett megőrzése, kutyatáplálék tárolására elkülönített rész, sőt, előfordul kutyamasszás és egyéb kutyakezelések is.  De mielőtt a szállásfoglaláson törjük a fejünket, nézzük végig, hogy hogyan indulhatunk útnak egy kutyával. Indulás előtt tájékozódjon a háziállatok utaztatásával kapcsolatos szabályrendszerről!

Az Európai Unió szabályai szerint a kutyának ki kell váltani az útlevelét, amely regisztrációját az állatorvostól kell kérni. Az útlevél más okmánnyal nem pótolható. Az útlevél mellett szükséges egy egyedi megjelölés is, amely lehet például chip vagy tetoválás. E kettő azonosító nélkül a kutya nem léphet be az EU tagországaiba.

A kutya szállítása
Ha autóval utazik a család,érdemes gyakran megállni, akár 2 óránként, hogy a kutya átmozgathassa magát,hogy kicsit pihenjen. Az út előtt nem tanácsos etetni és itatni, nehogy rosszul legyen. Inkább az útra érdemes csomagolni egy kis vizet. Az autóban nem szükségszerű bezárva, például boxban utaztatni a kutyát, létezik már olyan hám,amely a biztonsági övhöz csatlakoztatható, de kényelmesen és biztonságosan berendezhető a csomagtér is a kedvencek számára például elválasztó ráccsal. Soha ne hagyjuk a kutyát az autóban bezárva, nyáron már 5 perc alatt hőgutát kaphat!

A kutya szállítására praktikus boxokat lehet venni. A boksz kiválasztásánál arra kell ügyelni, hogy a kutyakényelmesen fel tudjon benne állni és meg tudjon fordulni. Gyártanak fém, műanyag és textil boxokat. Érdemes megfontolni, hogy összecsukható, szétszerelhető boxot tudja-e praktikusan szállítani, elhelyezni, vagy inkább amasszív, szét nem szerelhető fajtát. A textil foglalja el talán a legkisebb helyet összecsukva, azonban a kutyák meg tudják tanulni, hogy nyílik. A műanyag könnyen tisztítható és általában szétszerelhető. A fém a legmasszívabb fajta, rendkívül strapabíró, viszont összecsukva is nagy helyet foglal el. A boxokhoz kapható szivacsbetét, amellyel kényelmessé tehetőek a kutyák számára. A boxot érdemes még otthon megismertetni az állattal, ugyanis ha már ott hozzászokik,idegen helyen is biztonságban fogja magát érezni benne.

Tömegközlekedési eszközökön, távolsági buszokon a kutyát pórázon és szájkosárral szabad csak szállítani és ajegyet kell számukra venni és az oltási papírokat be kell tudni mutatni.

A vonatokra különféle szabályok vonatkoznak, mindenképpen tájékozódjon, mielőtt útra kel. A legfontosabb szabályok, hogy kutya nem vihető be (vakvezető kutya kivételével) az 1.osztályú, az étkező-, illetve a pót- és helyjegyköteles vagy helyjegyköteles kocsikba. Egy utas legfeljebb két kutyát szállíthat vonaton, és fülkés kocsiba csak az ott ülő valamennyi utas beleegyezésével vihető be kutya. A 20 kg-nál nehezebb kutyák csak a peronon szállíthatók. A kutya gazdája köteles magávalvinni az egy évnél nem régebben kiállított veszettség elleni oltás igazolást a 3 hónaposnál idősebb kutyák esetében. A kutyák számára havibérlet vásárolható.(MÁV Start Zrt honlapja alapján). 

.....................................................................................................................
..................................................................................................................... 

NEVELÉS A HÉTKÖZNAPOKBAN

A kutya az egyetlen élőlény a világon, akinek a lelkébe nyugodtan letehetjük szívünk titkait, akiben megbízunk, akinek puszta látványa elűzi lelkünk bánatát, akinek egyszerű jelenléte elég, hogy vidámak és nagyon boldogok legyünk.
Tisztelt kutyabarát olvasó!

Tremmel Nándor / Kutyahírek.huA nevelés-kiképzés rovatban számos, a kutya kiképzésével kapcsolatos ismeretanyag található, melyek segítségével különböző gyakorlatokat, feladatok megoldását tanulhatjuk, taníthatjuk meg a négylábú barátunknak.


Ezek a gyakorlatok egymásra épülő, -esetenként bonyolult- összetett feladatok, amelyek eredményeként létrejövő viselkedésformákat nevezhetjük magasabb szintű kiképzésnek. Biztos vagyok abban, hogy a kutyatartók többsége ezeket a „mutatványokat" nem szeretné megtanítani a kutyájának, egyszerűen azért nem, mert az ő kutyája nem sport, őrző-védő, szolgálati, segítő-mentő stb. céllal került hozzá, hanem egyszerűen a mindennapok társaként, a kutyatartás szépsége-élménye miatt. Így a kutyával történő együttélése során a mindennapi életben nincs gyakorlati értéke a mutatványok megtanításának, végrehajtásának. Ebből kifolyólag most más, hétköznapi szempontok figyelembevételével szeretném néhány olyan nevelési rendszabályra felhívni a figyelmet, amely minden kutyatulajdonosnak megkönnyíti az együttélést a négylábú „gyermekével". 

Cikksorozatomat ajánlom a hétköznapok lelkes kutyabarátainak, akiknek fontos , hogy jól nevelt legyen négylábú társuk! Egyben kedvet szeretnék csinálni a képzés magasabb szintjéhez!

...............................................................................................................

A nevelés két meghatározó tényezője a jutalom és a büntetés. De pontosan mit is jelent a pozitív és negatív megerősítés?

Sajnos széles körben elterjedt az a tévedés, hogy a büntetés hatásosabb, eredményesebb nevelési forma, mint a jutalmazás. Tény, hogy bizonyos magatartásformák megszüntetését csak tiltással, s az ehhez kapcsolódó büntetéssel lehet a kívánatos irányba befolyásolni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden nevelési folyamatnál elég lenne csupán a büntetés alkalmazása. A rabszolgát a félelem motiválja, minden percben a korbácsot figyeli és azt, hogy hogyan tudja elkerülni a fájdalmas büntetést. Folyamatosan a menekülés és a bosszúállás lehetőségét keresi, így nem érdekelt az elvégzendő munka megbízható végrehajtásában.

A jutalmazás - Tremmel Nándor / Kutyahírek.huMit jutalmazás szerepe a nevelés során?
A jutalom nem más, mint a gazda által kívánatos viselkedés, pozitív megerősítése, ösztönző dicsérete. Egyszerűbben: érzelmeink kifejezésével éreztetjük a kutyánkkal, hogy jót cselekedett. „Jól van, nagyszerű, ügyes kutya" stb. szavak örömteli hangsúllyal történő kiejtése mellett paskolással, simogatással, játék kezdeményezésével, jutalom alkalmazásával fejezhetjük ki őszinte érzelmeinket. A dicséretnek kiemelten fontos szerepe van a helyes nevelésben, mondhatnám úgy is, hogy ez a siker kulcsa!

Tapasztalataim alapján a jutalom, dicséret szavak jelentése a kutyatartók számára gyakran egyenlő a jutalomfalat, zsákmánytárgy, (pl. labda) alkalmazásával. Igen ezek is hozzá tartoznak a jutalomhoz, megerősítéshez, de alapvetően a kutya ne a juttatásokért, hanem a gazda tekintélyéért, őszinte öröméért, megelégedéséért dolgozzon. Ez egyébként a tekintélyelvű kiképzés alapja.

A gazda tekintélye - a juttatásokkal szemben- egy spontán módon kialakult konfliktus helyzetnél is mindig kéznél van. Ezért a dicsérettel soha ne fukarkodjunk, amikor kedvencünk úgy viselkedik, ahogyan azt mi elvárjuk tőle. Amennyiben kedvencünknek sikerélményt szerzünk, akkor ezzel arra ösztönözzük őt, hogy úgy viselkedjen, hogy a gazdának tetsszen, ami egyben neki is jóleső következménnyel jár. 

..................................................................................................................

Sajnos széles körben elterjedt az a tévedés, hogy a büntetés hatásosabb, eredményesebb nevelési forma, mint a jutalmazás. Tény, hogy bizonyos magatartásformák megszüntetését csak tiltással, s az ehhez kapcsolódó büntetéssel lehet a kívánatos irányba befolyásolni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden nevelési folyamatnál elég lenne csupán a büntetés alkalmazása. A rabszolgát a félelem motiválja, minden percben a korbácsot figyeli és azt, hogy hogyan tudja elkerülni a fájdalmas büntetést. Folyamatosan a menekülés és a bosszúállás lehetőségét keresi, így nem érdekelt az elvégzendő munka megbízható végrehajtásában.

Mit jelent a büntetés? - Tremmel Nándor / Kutyahírek.huA büntetés

Alapjában véve a viselkedés megerősítése ugyanúgy, mint a jutalmazás.  A jutalmazás a kívánt viselkedést megerősíti, a büntetés a nem kívánt viselkedést gyengíti, kiküszöböli, megszünteti. Egyszerűbben: negatív érzelmeink, fizikai erőnk kifejezése mellett tudatjuk a kutyával, hogy rosszat cselekedett. „Pfúj rossz, nem szabad" szavak rosszalló hangsúllyal történő kifejezése mellett, amennyiben szükséges fizikai büntetés kíséretében tudatjuk a kutyával, hogy amit cselekedett az számunkra nem kívánatos.

Fontos a kívánt eredmény elérése érdekében, hogy „kutyanyelven" szóljunk a kutyához. Egyszerű példa: ha a kutyának tiltószóként azt mondom: „Fúj" nem fog történni semmi, mert önmagában a szónak semmi jelentősége nincs a kutya számára. Csak akkor lesz jelentősége, ha valamilyen kényszerítő eszköz alkalmazásával a tiltószóhoz kialakítok egy feltételes reflexet. Ám, ha ugyanebben a helyzetben azt mondom: „Rrrrossz", morgó mély „ó"-val hosszan pergetett „r"-rel akkor a kutya azonnal felhagy az addig végzett cselekvésével anélkül is, hogy más kényszerítő, büntető eszközt alkalmaztam volna. Ez azért működik, mert „kutyanyelven" szóltam hozzá. Ez a hang ugyanis a kutya számára a falkavezér rosszallását, vagyis a morgást jelenti.

Mit jelent a büntetés? - Tremmel Nándor / Kutyahírek.huEgy kutyával legegyszerűbben úgy alakíthatunk ki szoros és jó kapcsolatot, ha tudomásul vesszük, hogy a kutyák viselkedése számos tekintetben nagyon hasonlít a vadon élő farkasokéra. Minden „valamire való" kutyás ember látott már farkasokról szóló természetfilmet. A falka domináns farkasa szükség esetén megbünteti az alárendelteket, hogy ezzel is fenntartsa, megerősítse a pozícióját a falkán belül, valamint hogy összetartsa a falkát.

Amennyiben egy kutya gazdája nem érvényesíti a dominanciáját az ember-kutya kapcsolatban, úgy természetesen ezt az állat próbálja megtenni. Kitartó nevelés kérdése annak biztosítása, hogy a kutya véglegesnek tekintse helyét a szociális rangsorban, az emberi családban.

Minden esetben büntetendő cselekmény az úgynevezett tiszteletlen viselkedés, (pl. kéz után kapás, szándékos harapás, felugrálás, méregetés, erőfitogtatás, stb.) ezeket a viselkedéseket még egy kölyökkutyától sem szabad eltűrni, hiszen a kutyatársai sem tűrnék el!

A fizikai büntetés többnyire elkerülhetetlen a vezető pozíció fenntartásához, valamint a nem kívánt viselkedésformák elnyomásához, legalábbis addig, amíg a kutya meg nem tanulja a „nem szabad" parancsszó jelentését.

A leghatásosabb eszköz „ebben a műfajban" a kutya tarkó bőrének megragadása, megrázása, hiszen ez olyan erődemonstráció, amit csak a falkavezér engedhet meg magának, és a kutya ösztönösen képes értelmezni még akkor is, ha nem is fáj neki különösebben.

Vigyázzunk azonban arra, hogy ezt az eljárást csak indokolt esetben alkalmazzuk, mert ha nem bánunk csínján az eljárással, akkor esetleg egész életére megtörhetjük a kutyát. 

.......................................................................................................................

A kutya és az ember kapcsolata nem egy demokratikus szövetség. El kell fogadnunk, hogy a kutya számára a falka intézmény ismert egyedül, és annak kereteiben érzi magát biztonságban. De hogyan közöljük a kutyával, ha számunkra nem elfogadható dolgot tesz? Hogy szüntessük meg a nem kívánt viselkedést?

Egy nagyon fontos aranyszabály elöljáróban:a kívánt eredmény elérése érdekében a büntetésnek villámcsapásszerűen akkor kell érkezni - nem előbb, nem később-, amikor a kutya elköveti a nem kívánt magatartást! Ha nem így teszünk, ellenkező eredményt érünk el.
A büntetés kizárólag a nem kívánt magaviselet megszüntetéséhez kapcsolódhat. Azért ne büntessük meg soha a kutyát, mert egy emberi nyelven megfogalmazott elvárást nem ért meg.
pl.: - hányszor elmondtam már, hogy akkor ne gyere be a  nappaliba, ha előtte kint voltál a kertben, mert sáros lesz a szőnyeg. Más esetben bármikor bejöhetsz! 

A büntető kéz, láb és egyéb eszközök - Tremmel Nándor / Kutyahírek.huA Makarenkói pofon, avagy a kutya pofájára mért ütés-legyintés
A szakirodalom szerint az emberi kéz a kutya számára mindig a barátság jelképe. Kezünk a kutya számára az „igazság forrása", amely megerősíti a helyes viselkedést, de soha nem oszt büntetést.

Igen, ez így igaz, de töredelmesen bevallom, hogy én magam is nemegyszer adtam pofont a kutyáimnak, gyermekként ki ne kapott volna ilyen jellegű büntetést szüleitől? A szakemberek mondhatják, hogy ez egy idejemúlt rossz módszer. Lehet, hogy igazuk van, de az eredmény tekintetében célravezető. A következetlen könyörgés csupán olaj a tűzre, addig, amíg a „kérdés" nincs egyértelműen rövidre zárva.  Egyébként egy kellő időben érkezett pofon még soha senkinek nem okozott különösebb lelki törés.
Alkalmanként, hatásos büntetés lehet a „bűnöző" kutya pofájára mért enyhe ütés, ami nem egyenlő indulataink levezetésével.

Rúgás
Sokan azt vallják, hogy „soha se rúgj meg egy kutyát", mások ennek ellenkezőjét állítják, szerintük a megfelelő időben és helyen alkalmazott rúgás eredményes a képzésben. A rúgásra magyarázat: Méregetett, rám mordult, ellenkezésből megtámadott a kutya, ezért megtorlásként „jól felrúgtam" érte.

A büntető kéz, láb és egyéb eszközök - Tremmel Nándor / Kutyahírek.hu 

Lehet, hogy igazuk van, ennek ellenére ezt a megoldást senkinek sem ajánlom! A következetesség nem egyenlő a brutalitással!


Egy összetekert újság hatalma
Ez egy olcsó és eredményes eszköz a negatív megerősítésre, fájdalmat cseppet sem okoz, inkább megijeszti a kutyát a csattanó hang.

Az újsággal mért ütés legyen valóban kemény és ijesztő, hiszen nem kell attól tartanunk, hogy valóban fájdalmat, sérülést okozunk a kutyának.

Dobólánc, kulcscsom
Szintén jó és eredményes megoldás lehet abban az esetben, amikor a kutya a nem kívánt magatartást, tőlünk távolabb hajtja végre, és időt akarunk nyerni a cselekvés megszűntetéséhez. Ebben az esetben azt használjuk ki, hogy a kutyák a kifinomult hallásuknak köszönhetően, jól reagálnak a fémes, csörgő hangokra. Amikor a kutya teljesen belemerül a büntetni akart magatartásába, -pl. canis merga fogyasztás előkészülete- akkor a közelébe dobott fémesen csörgő tárgy egy pillanatra kizökkenti a koncentrációjából, ez időt biztosít a gazdának a cselekmény megakadályozására.

Vízkúra
Ez egy viszonylag ritkán előforduló helyzetben alkalmazott, de fölöttébb eredményes módszer. Általában feleslegesen ugató kutyánál célszerű az alkalmazása, amennyiben a kutya semmiféle szidásra, büntetésre nem hajlandó abba hagyni a hangoskodást úgy hirtelen spricceljük, vagy öntsük le egy kis vízzel, így a meglepetéstől eláll a szava.

Természetes, hogy a kutya azért ugat, mert kutya, ha macska lenne, nyávogna, vagy ha zongorázni tudna, zongorázna.  Lehet, hogy ez az egyébként ember által kialakított hangoskodó magatartás zavarja a környezetünkben élő embereket, a „békesség" érdekében érdemes a folyamatos, felesleges ugatásról leszoktatni a kutyánkat.

Speciális eszközök: elektromos nyakörv, fojtó lánc, fojtó nyakörv, szöges nyakörv, torkvátusz

Ezen eszközök alkalmazása már szorosan nem kapcsolódik az általános képzéshez, tartáshoz. Amit tudni érdemes a hétköznapi kutyatartónak, hogy ezek az eszközök nem varázsszerek, csak módjával szakember felügyelete alapján szabad használni őket, hogy segítsenek a kutya irányításában. Helytelen alkalmazásuk komoly egészségügyi károsodással járhat, hobby kutyatartóknak nem javaslom.


A büntető kéz, láb és egyéb eszközök - Tremmel Nándor / Kutyahírek.huSokféle büntetési mód létezik, de a kutyatulajdonosnak kell eldöntenie, hogy a kutya karakteréhez melyik lehetőséget választja. A büntetés mértékének kellő megítéléséhez finom érzék, és nagy kutyaismeret szükséges. Az egyedi érzékenység ugyanis rendkívül eltérő. Egy gyengéd lelkületű kutya számára néhány könnyed paskolás is keményebb büntetést jelenthet, amíg egy karakteres fajtársának a „leggorombább verés" is hatástalan. Fizikai szempontból a kutya rendkívül érzéketlen, puszta kézzel szinte alig-alig okozhatunk fájdalmat neki. A büntetés egyébként nem annyira az okozott fájdalom révén hat a kutyára, hanem azzal, hogy ebben is az „urának" a „felsőbbrendű" hatalma nyilvánul meg. 

........................................................................................................................

A kezdő kutyatulajdonosok alapvetően két problémával küzdenek rendszeresen, az egyik a szobatisztaságra nevelés, a másik a séta közbeni elszökés. E két problémás terület érintésével szeretném bemutatni, hogy mennyire fontos a jutalom és a büntetés helyes alkalmazása.  

A legtöbb kutya önmagától válik szobatisztává, bár tulajdonosaik általában meg vannak győződve róla, hogy ez az eredmény az ő kiváló nevelésük következménye. Egyszerűen ez csupán azért alakul így, mert az ebek szívesen végzik a dolgukat a szabadban, ahol más kutyák szagnyomait szaglászhatják, és ahol ők is otthagyhatják a jelzéseiket.

Szobatisztaságra nevelés - Tremmel Nándor / Kutyahírek.huKezdetben az alomban minden kiskutya mindaddig visszatartja a vizeletét és az ürülékét, amíg nem érzi, hogy az anyja nyalogatja a hasa tájékát. Amikor már eléri a három -négy hetes kort, és csetlő-botló módon járni kezd, ha a lába alatt füvet érez, rendszerint oda vizel, illetve székel. Nem véletlen tehát, hogy az a kölyök, amelyik mindig füves talajon végezte el a dolgát, ha bevisszük a lakásba rendszerint megkeresi a gazdasszony leginkább féltve őrzött bolyhos szőnyegét, és mindenki megelégedésére ott helyezi el a névjegyét. Egy kölyökkutyának eleinte bizony naponta legalább hat- nyolc alkalommal legalább ki kell mennie, elvégezni a kis, vagy nagy dolgát. A gondos tulajdonos ezt az élettani szükségletet tudomásul veszi és a lakáson kívül biztosítja a kutya számára, -bizony még hajnalban is- a lehetőséget a dolga elvégzésére. Ehhez a rendszeres „munkamenethez” a kutya viszonylag gyorsan hozzászoktatható, amennyiben kezdjük megismerni a kölyköt, ő maga lesz ebben a segítségünkre. Jól felismerhető módon izgatottan forgolódik, nyüsszög, nyugtalankodik, szaglássza a padlót, egyszóval érthetően jelzi a szükség szándékát.

A legjobb nevelési folyamat a szobatisztaság elérése érdekében az lenne, ha egyáltalán nem is kerülne sor a büntetendő cselekmény elkövetésére. Tehát annyiszor vinnénk ki a kutyát, ahányszor az szükséges. Egyszerű és rózsás lenne a helyzet, amennyiben ez kivitelezhető lenne, de nem az. A szobatisztaságra nevelés során jó darabig előfordulhatnak balesetek.

Szobatisztaságra nevelés - Tremmel Nándor / Kutyahírek.huMit tegyünk, amennyiben mégis bekövetkezik a baleset?Amennyiben időben észleljük, azonnal szakítsuk meg kutyánk ez irányú tevékenységét, rosszallásunkat megfelelő mértékben (nem túl durván) szavakba öntve tudassuk a kutyával és a lehető leggyorsabban vigyük ki a lakásból arra a helyre, ahol korábban a dolgát végezte. Amennyiben ezen a helyen megteszi, amit kell, akkor úgy dicsérjük, meg mintha a világ legnagyobb hőstettét hajtotta volna végre. Az ilyen bánásmód mellett a kutya elképesztően gyorsan megérti, hogy mire megy ki a játék. Ráadásul, ha ennek a helynek a látogatását azonos időhöz kötjük, rövidesen nem lesz semmi eltakarítani valónk.

Apropó takarítás! A lakásban sürgősen, és alaposan takarítsuk fel az „áldást”, tüntessük el a szagot, nehogy a kutya ismét kísértésbe essen. A szagnyomok ugyanis arra ösztönözhetik a kutyát, hogy máskor is használja azt a helyet.

A kutya nem csak a lakásban hagy maga után „valamit”, hanem az utcán is, ott is takarítsunk fel utána, nehogy mások, vagy saját magunk lépjünk bele a „hibába”! A játszótéren lévő homokozó NEM a kutyáknak készült illemhely!

Szobatisztaságra nevelés - Tremmel Nándor / Kutyahírek.huA szobatisztaságra való nevelés során komolyabb büntetés alkalmazása kifejezetten káros hatással van a kutyára! Kölyökkorban a kutyának is „rövid még az esze”, fogalma sincs arról, hogy miért szidjuk, büntetjük, nem tudja mire vélni szeszélyünket és csak összezavarjuk ismereti és érzelmi világát.

Semmi esetre se kövessük el azt a hibát, eredménytelen, de jól elterjedt gyakorlatot, hogy beleverjük a kiskutya orrát a „névjegyébe”! Ezzel a magatartással csak azt érjük el, hogy a kutyánk büdös lesz, valamint, hogy amerre jár, viszi magával az újabb „névjegy” készítésére ösztönző szagmaradványt.

......................................................................................................................

Elszökés (kalandozás- vadászat) - Tremmel Nándor / Kutyahírek.huMinden kutyatartóval –aki tagadja azzal is- előfordult már, hogy séta közben a kutyája olyan mélyen belecsodálkozott a szagok világába, hogy se, lát, se hall Dömötörré vált. Hiába szólítgatjuk, csalogatjuk, fenyegetjük, úgy tűnik, ránk se hederít, sőt mélyen tartott orral, -mint akit madzagon húznak-, távolodik tőlünk.

A felfedező, kalandozó „vadászat” során a „szelíd farkas” ismerkedik a környezetével, tapasztalatokat szerez a világról, számos élő és élettelen dolgot szagol, ízlel, azonosít. Ez a magatartás a kutya szempontjából a tapasztalatszerzés szerves része, amely roppant módon tudja dühíteni a gazdáját.

Ebben a szituációban a kezdő kutyavezető könnyen pánikba esik, minden energiáját, dühét, oltalmazó szeretetét a kis kedvenc visszaszerzésébe fekteti. Fogytán a türelem, megkezdődik a kutya becserkészése, a gazda közelít a kutya, távolodik, azt gondolja, hogy jót cselekszik, hiszen a gazdát is az érdekli, ami őt. Pattanásig feszül a gazda idegrendszere, és megfogalmazódik benne a büntetés mértéke. Csak egyszer gyere vissza a közelembe, majd akkor megmutatom………

Elszökés (kalandozás- vadászat) - Tremmel Nándor / Kutyahírek.huA kutya kifinomult érzékeinek, valamint a gazda hangerejének köszönhetően érzi, hogy valami nincs rendben. Megfogalmazódik benne a nagy kérdés, mit akarhat a gazda? Nem teljesen érti, hogy a kétlábú miért követi, kiabálva kergeti, lehet, hogy játszani akar? Igen a kergetőzés az nagyon jó játék, természetesen a gazda idegeivel. Kis idő elteltével azonban a kutya rájön, hogy a gazda nem kergetőzni, hanem valami mást akar. A szagok, valamint a furcsa, szokatlan, hangos viselkedés ösztönszerűen azt közvetíti a kutyának, hogy valami nincs rendben. Ő már legszívesebben odamenne a gazdához, hogy kiderítse mi a baj vele, de ezt a fenyegető magatartás miatt ösztönösen nem teszi. Most már nem fut el messzire, testjelekkel, sunyással, fülsimulással, kúszásszerű mozgással jelzi, hogy szeretnék odamenni hozzád, de nem merek, mert félek tőled. A behódoló magatartás láttán a gazda már nem kergeti a kutyáját, hanem „robbanásra kész” állapotban a büntetésre jól felkészülve megvárja, amíg az eb odamegy hozzá. A kutya dönt, bár érzi, hogy ez negatív következménnyel fog járni, és odamegy a szeretett gazdájához, aki természetesen jól megbünteti ezért.

Ezen a napon a kutya megtanulta, hogyha séta közben magához hívja a gazda, akkor nem mindig érdemes engedelmesen bízni benne, mert ezt azért teszi, hogy megbüntesse, ezért a jövőben amennyiben lehetősége adódik, inkább elszökik tőle, mintsem, hogy odamenjen.

A példa bizonyítja, hogy tökéletesen helytelen a kutyát büntetéssel nevelni arra, hogy a hívásnak engedelmeskedjen, ugyanilyen helytelen utólag megbüntetni, ha séta közben valami érdekes szag csábítására otthagyja gazdáját. Ebben az esetben soha nem az elszökésről szoktatjuk le a kutyát, hanem arról, hogy visszatérjen, hiszen a visszatérés időben közelebb van a büntetéshez, tehát a kutya óhatatlanul erre asszociál.

Elszökés (kalandozás- vadászat) - Tremmel Nándor / Kutyahírek.huMi akkor a helyes megoldás?

Elsősorban tudomásul kell vennünk, hogy a kutya a szagok világában él, más fontos neki, és más nekünk. Akkor járunk el helyesen, ha érdekeltté tesszük a kutyánkat abban, hogy az ösztönös, érdeklődő magatartását abbahagyja és alávesse magát az akaratunknak. Ezt csak pozitív megerősítéssel, jutalmazással érhetjük el. Első lépésben valamilyen eszközzel, alkalmasint síp, taps, dobólánc, stb. ki kell zökkentenünk a kutyát az általa „erősen önállóan” végzett cselekményre való koncentrálásából. Amennyiben ezt elértük és a kutya egy pillanatra ránk figyelt, azonnal -hívó szavak kíséretében- ellenkező irányba távolodjunk el a kutyától.
Soha ne a kutya irányába menjünk, mert azt félreértelmezi, megerősítésnek tekinti, amennyiben kiabálva kergetni kezdjük, kapva kap az alkalmon, és játszani kezd

Azt kell türelmesen eljátszanunk, hogy otthagytuk, lemondtunk a kutyáról. Abban a pillanatban mikor ezt felfogta, pánikszerűen utánunk fog menekülni, amikor utolért minket -bármennyire is nehezünkre esik-, jutalmazzuk meg, örüljünk neki. A jutalmazáson keresztül megtanulja, (társítja) hogy érdemes engedelmeskedni a gazda hívó szavának, mert az pozitív következményekkel jár. Feltétlenül ébren kell tartani a kutyában azt a meggyőződést, hogy a hívás végrehajtása nem kötelesség, hanem kedvezmény!

.....................................................................................................................

A jutalom és büntetés általános jellegű szabályai után térjünk rá azokra a „mutatványokra”, amelyeket minden kutyatulajdonos figyelmébe ajánlok. Ezek a gyakorlatok a boldog, békés együttélést szolgálják, viszonylag egyszerűen, gyorsan megtaníthatók, a mindennapi életben gyakorlati értéket képviselnek. 

A legfontosabb dolgok, amit érdemes tudnia a kutyának

A kutyának meg kell tanulnia:
1. a gazdához jöjjön, amikor az hívja (behívás),

2. parancsra lefeküdjön, és csak akkor álljon fel, ha a parancsot visszavonják (fektetés),  

3. a helyedre parancs hallatán a kutyának vissza kell húzódnia az erre kijelölt területre, ahonnan ellenkező értelmű parancs nélkül nem távozhat el (helyre küldés), 

4. póráz nélkül is „nadrágközelben” kell maradnia (szabadon követés).       

Alapszabály: A kiképzés komoly, felelősségteljes feladat, ezért soha ne fajuljon játékká! A játék csak az eredmény után következhet, jutalomképpen.  

1. Ez a gyakorlat a kutyanevelés alfája és ómegája!Aki látott már kutyáját kétségbeesetten kergető gazdát, az át tudja érezni, hogy mennyire fontos, hogy a kutya hívójelünkre bárhonnan, minél gyorsabban odajöjjön hozzánk.
 

A behívás, azaz a magunkhoz hívás - Tremmel Nándor / Kutyahírek.huA behívás sokkal több, mint egy egyszerű engedelmességi gyakorlat, a gazda és kutyája közti kapcsolat hű tükörképe! Az emberi világban számtalan veszély leselkedik a kutyánkra, (pl. gépjárműforgalom, vadászat, mérgezett területek, stb.) ezért kiemelten fontos a gyakorlati életben a kutya egészsége, élete védelme érdekében, hogy a gazda által veszélyesnek ítélt szituációban a baj megelőzése, elkerülése érdekében bárhonnan magához tudja hívni a kutyát.
 

Mit tegyünk ennek elérése érdekében?

Kutyánkat olyan szabad területre vigyük, ahol veszély nélkül kedvére szaladgálhat. Amikor úgy gondoljuk, hogy már eleget szaladgált, játszadozott, akkor szólítsuk a nevén, és a „hozzám” vezényszóval hívjuk magunkhoz. Eleinte az ellenkező irányba hátrálva távolodjunk a kutyától, hogy azt higgye, ott akarjuk hagyni. Ha engedelmeskedik, és odajön hozzánk, jutalmazzuk, dicsérjük (jutalomfalat, simogatás, zsákmányjáték). Amennyiben ezt a gyakorlatot jó néhányszor (heteken át) türelmesen ismételgetjük, a kutya a behívás tényét kellemes dologgal társítja, ezért mindig örömmel és szívesen teljesíti utasításunkat. A behívást soha ne használjuk fel arra, hogy a tőlünk távol tartózkodó kutya „csíntevését” megtoroljuk!  

2. A mindennapi élet egyik legfontosabb alapgyakorlata, melynek tömérdek előnye van, mind a kutya, mind a gazdája szempontjából. A kutyát bárhol otthagyhatjuk, s közben nyugodtan végezhetjük ügyes-bajos dolgainkat (pl. rövid bevásárlás, gépjárműbe ki és beszállás stb.), ezért neki is boldogabb az élete, hiszen nem kell bezárva otthon maradnia

A fektetés tanítása - Tremmel Nándor / Kutyahírek.huNem utolsó sorban az erre betanított kutya a hívó szónak is jobban engedelmeskedik, mert neki sem kellemes elnyomni magában a vágyat, hogy kövesse a gazdáját. Amikor megkapja végre a parancsot, hogy álljon fel, és jöjjön, ezt szinte megváltásnak érzi. A „hozzám” éppen a „feküdj” révén nyer egészen más érzelmi színezetet, a kutyának nem kell, hanem szabad mennie.

Azokat a kutyákat, amelyekből hiányzik a természetes engedelmesség, a „feküdj” segítségével lehet ránevelni arra, hogy megbízhatóan szót fogadjanak, és parancsra a gazdához menjenek.

A fektetés nagyon egyszerűen tanítható, úgyhogy feltétlenül boldogul vele az is, aki ilyesmiben nem különösebben jártas. Általában a tanítást akkor kell elkezdeni, amikor a gazda megítélése szerint a kutya már tud koncentrálni a feladatra. A korán érő fajtáknál ennek megfelelően korábban, a későn érőknél később, a lényeg az, hogy felesleges túl korán próbálkozni, mert túlságosan sokat kívánnánk egy ugrabugráló, játékos kölyöktől.

Példa a tanításra: A kutyát olyan ingerszegény környezetbe visszük sétálni, ahol a talaj növénytakarója miatt egyébként is szívesen heverészne. (száraz, füves rét)

Biztosítsunk egy kis időt számára, hogy az új környezetben akklimatizálódjon, szaladgáljon és a belső ingerek elvonó hatásától, megszabaduljon. (vizelés, székelés) Amennyiben ez megtörtént, hívjuk magunkhoz a kutyánkat és a „feküdj” vezényszó érthető kiadása mellett, a nyaktájékon történő nyomással a földre fekvésre kényszerítjük a kutyát.

Egy értelmes kutyának ahhoz, hogy felfogja miről is van szó és készségesen vezényszóra lefeküdjön, bámulatosan kevés ismétlésre van szüksége. Fontos, hogy már az első próbálkozásoknál az értésére kell adnunk, hogy kifejezett parancs nélkül tilos felállnia.

Teljesen felesleges, és helytelen két külön munkafolyamatban tanítani a kutyát arra, hogy lefeküdjön és arra, hogy fekve maradjon.

A fektetés tanítása - Tremmel Nándor / Kutyahírek.huEleinte álljunk szorosan a kutya mellé, -tartsuk kontrol alatt-, hogy még csak alkalma se legyen a felállásra gondolni. A fokozatosság elvét szem előtt tartva, amikor úgy gondoljuk, hogy a megfelelő módon és ideig feküdt már a kutya, akkor a „gyere, hozzám” szavak kíséretében fussunk odébb néhány lépést és simogassuk, dicsérjük, kezdjünk játszani kutyánkkal, ezzel kárpótoljuk az imént kiállt kellemetlenségekért. Amikor a következetes gyakorlásnak köszönhetően a kutyánk percekig nyugodtan fekve marad még úgy is, hogy eltávolodunk tőle, úgy megkockáztathatjuk, hogy a látószögéből kilépve, teljesen magára hagyjuk. Ebben az esetben megkönnyíthetjük a kutyánk dolgát azzal, hogy otthagyunk mellette néhány tárgyat, amelyet jól ismer.

A tárgy a kutya számára az otthon erősen redukált jelképe, a gazda pedig nem a kutyát hagyta ott azért, hogy a tárgyra vigyázzon, hanem a tárgyat, hogy a kutya ott maradjon.

Amennyiben jól képeztük ki a kutyánkat, ezt az igénybevételt nem erőfeszítésnek, hanem örömnek érzi, hiszen így bárhová elkísérheti a szeretett gazdáját, és ez minden rendes kutya számára az élet legfőbb boldogsága. 

3.

A helyre küldés - Tremmel Nándor / Kutyahírek.huA „feküdj” rokona a „helyedre”. Az előbbi utasítás úgymond házon kívüli, az utóbbi házon belüli használatra való, vagyis olyankor, amikor a lakásban a gazda távol akarja tartani magától egy időre a kutyát. (alvás, főzés, táplálkozás, takarítás stb.) Azt a parancsot, hogy "menj el” innen még a legértelmesebb kutya sem érti meg, ezért sokkal konkrétabban kell megfogalmazni, hogy hová menjen. (helyedre) Erre szolgál az a kosár, pokróc, zugocska, amit a kutya már amúgy is kiszemelt magának nyughely céljára.

 

A „helyedre” parancs hallatán a kutyának vissza kell húzódnia a fekhelyére, ahonnan ellenkező értelmű parancs nélkül nem távozhat el. Tanítása megegyezik a „feküdj” tanítási elvével, lakáson belüli használattal. Tanácsként megemlíteném, hogy a kutya helyre küldését szükségszerűen akkor gyakoroljuk, amikor látjuk rajta, hogy szeretne visszavonulni, pihenni, aludni, azaz egy kiadós játék, futkározás, vagy táplálkozás után. Ilyenkor még nagyobb esélyünk van a gyors sikerre.

4. Az előzőekben említett tanításoknál lényegesen nehezebb, összetettebb a szabadon követés megtanítása. Azonban tökéletes elsajátítása feleslegessé teszi a pórázt.
....................................................................



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 1
Heti: 35
Havi: 24
Össz.: 94 470

Látogatottság növelés
Oldal: Nevelési, gondozási tanácsok.
Bordeaux-i dog, a masszív francia - © 2008 - 2024 - bordeaux-idog.hupont.hu

A HuPont.hu az ingyen weblap készítés központja, és talán a legjobb. Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »